Tylko 30% z nas wykorzystuje niszczarki do pozbycia się ważnych dokumentów. Reszta wyrzuca je po prostu do śmietnika. Znalezione w kontenerze ksero dowodu osobistego, akt notarialny nieruchomości czy pismo zawierające dane finansowe firmy stanowią zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa.

systemochronyzdrowia.plW ramach akcji "Nie daj się okraść. Chroń swoją tożsamość" przeszukano miejskie sortownie śmieci. Wśród 5 t papierowych odpadów znaleziono akty notarialne nieruchomości, źle wypełnione PIT-y, ksera dowodów osobistych, faktury, dokumenty zawierające dane chorobowe pacjentów oraz pisma, na których znajdowały się ważne informacje dotyczące firm, takie jak sprawozdania finansowe i dane kadrowe.

- Pamiętajmy, że powszechna segregacja odpadów na suche i mokre ułatwia wyszukanie w kontenerze czystych i czytelnych dokumentów. Darcie ich przed wyrzuceniem do śmieci nie zabezpieczy nas przed złodziejami. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest zakup niszczarki. Potencjalny złodziej nie wyczyta niczego z posiekanego pisma – mówi serwisowi infoWire.pl Jacek Świgost z firmy Fellowes.

Ochrona danych osobowych jest szczególnie ważna w przypadku firmy. Osobie odpowiedzialnej za administrowanie tymi danymi, która dopuściła do ich wycieku z zakładu pracy, grozi do dwóch lat więzienia.

Baner zwm 2