Czytaj więcej...

Bobot, czyli robot, który może zostać opiekunem i przyjacielem małych pacjentów w szpitalach - to wynalazek studentów Politechniki Białostockiej. Ich zdaniem robot może wspomóc pracę pielęgniarek i lekarzy, a dzieciom zapewnić zabawę w szpitalu.

Czytaj więcej...

Inteligentną koszulkę tekstylną do pomiaru EKG, przeznaczoną dla pacjentów w trakcie rehabilitacji kardiologicznej, opracowała łódzka firma Inovatica. Wyniki pomiarów można odczytać na smartfonie lub tablecie, a dzięki podłączeniu do internetu lekarze mogą stale, zdalnie monitorować pacjentów.

Czytaj więcej...

Przenośne urządzenie do KTG pozwala kontrolować stan płodu w dowolnym miejscu i czasie, także w domu pacjentki. Jest to szczególne ważne przy ciążach przebiegających z problemami, wymagających stałego monitorowania. Jeszcze w tym roku urządzenie to ma trafić do polskich klinik. Jego twórczyni, dr Patrycja Wizińska-Socha, została wyróżniona tytułem Innovator of the Year 2016 w konkursie organizowanym przez magazyn technologiczny wydawany przez Massachusetts Institute of Technology.

Czytaj więcej...

Podczas zabiegu radioterapii lekarze powinni wiedzieć, jakie jest stężenie tlenu w nowotworze. Jeżeli tlenu jest poniżej określonej wartości, wówczas niszczone są bardziej zdrowe komórki aniżeli guz - mniej czuły na terapię. Pomiar poziomu tlenu umożliwi nowoczesny tomograf, który powstaje w projekcie finansowanym przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR).

Czytaj więcej...

Studenci zaprojektowali urządzenie, które grupę krwi np. osoby rannej, określi w zaledwie trzy minuty. Wynalazek przyda się zwłaszcza wtedy, gdy poszkodowanych jest wyjątkowo wielu, np. w wypadkach. Niski koszt produkcji pozwoli na jego kupno nawet niezamożnym placówkom.

Czytaj więcej...

W I katedrze i klinice kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przeprowadzono pierwszy w Polsce zabieg wszczepienia najnowszej generacji monitora, stale rejestrującego rytm serca – poinformował PAP doc. Marcin Grabowski.

Czytaj więcej...

PillBox - elektroniczne pudełko na leki, które zadba, aby pacjent przyjął lekarstwo o wyznaczonej porze opracowali studenci z Politechniki Gdańskiej. Dzięki połączonej z nim aplikacji dr Poket pacjent dowie się m.in. czy dany lek wchodzi w interakcję z alkoholem, czy jest bezpieczny dla kobiet ciężarnych.

Czytaj więcej...

Zortrax zaprojektował i stworzył jedyne w swoim rodzaju urządzenie ułatwiające lekarzom operacyjne usuwanie żylaków kończyn dolnych metodą endowaskularną. Obudowa i wiele elementów aparatu zostały wydrukowane na drukarce 3D Zortrax M200.

Baner zwm 2