Czytaj więcej...

Zastosowanie indywidualnych terapii, które będą skuteczne u konkretnego pacjenta z rakiem - to główny cel działań Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, który tworzy biobank. Analiza zebranych próbek, dzięki nowoczesnym technologiom, ma pomóc w szukaniu skutecznych metod leczenia.

Czytaj więcej...

Lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego (USK) we Wrocławiu rozpoczęli nabór pacjentów do kolejnych operacji rekonstrukcji przeciętego rdzenia kręgowego. Taki zabieg przeszedł jako pierwszy na świecie Dariusz Fidyka, który stawia już samodzielnie kroki.

Czytaj więcej...

Płyn do przemywania i przechowywania narządów pobieranych do przeszczepów opracowali naukowcy związani ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym w Katowicach. Jak podkreślają, polski produkt w niczym nie ustępuje importowanym, a jest o połowę tańszy.

Czytaj więcej...

Mieszkanie, karetka, pacjenci-aktorzy i fragment wybrukowanej ulicy to niektóre z elementów, jakie będą służyły studentom Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu w nowoczesnym Centrum Symulacji Medycznej. Akt erekcyjny pod budowę Centrum wmurowano 2 grudnia 2015 r. w Poznaniu.

Czytaj więcej...

Przepięcia mogą powodować uszkodzenia izolacji przewodów, wywoływać iskrzenie, niszczyć urządzenia elektryczne, a zwłaszcza urządzenia elektroniczne. Szczególnie mało odporne na gwałtowne skoki napięcia w sieci (przepięcia) są wszelkie obwody elektroniczne (m.in. urządzeń AGD, komputerów, urządzeń radiowych i telewizyjnych, urządzeń telekomunikacyjnych). Jak nie narazić się na dodatkowe koszty?

Czytaj więcej...

Nowatorski lek przeciwnowotworowy, który aktywuje się pod wpływem niebieskiego światła i zadziała precyzyjnie w miejscu nowotworu, opracował zespół badaczy z Monachium, w tym Polka. To szansa na bezpieczniejszą i skuteczniejszą chemioterapię.

Czytaj więcej...

Być może jeszcze w trakcie radioterapii można będzie wykryć niekorzystne zmiany, jakie zachodzą w napromienianych płucach i tak zmodyfikować leczenie, żeby ograniczyć szkody u pacjenta. Sprawdza to w swoich badaniach łódzka lekarka Justyna Chałubińska-Fendler.

Czytaj więcej...

Nowatorską metodę wykrywania sepsy opracowali naukowcy z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wystarczy kilka godzin, aby za jej pomocą we krwi pacjenta wykryć bakterie czy grzyby i zareagować na nie skutecznym lekiem. Metoda przyda się też np. do wykrywania zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych.

Baner zwm 2