Dobiegła końca realizacja kolejnego projektu indywidualnego sfinansowanego ze środków Programu Infrastruktura i Środowisko. Dzięki niemu w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu powstało interdyscyplinarne centrum leczenia stanów zagrożenia życia w chorobach serca, płuc i naczyń. Inwestycja kosztowała ponad 107 mln zł. 

sccs_zdrowie.gov.plProjekt Rozbudowa Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu (moduł C) - utworzenie ogólnopolskiego centrum kliniczno-naukowego transplantacji płuc i serca oraz leczenia mukowiscydozy u dorosłych i dzieci wdrażany był od października 2012 roku.  

Nowy obiekt ma powierzchnię ok. 8,5 tys. m kwadratowych. W jego obrębie powstał kompleks pracowni naukowych, pracownia rezonansu magnetycznego, pracownia medycyny nuklearnej oraz specjalnie izolowany pododdział mukowiscydozy. I to właśnie chorzy na tę chorobę będą leczeni w jeszcze bardziej komfortowych warunkach. Obecnie placówka dysponuje zapleczem pozwalającym na pełną izolację chorych, konieczną ze względów bezpieczeństwa. Umożliwi to wykonywanie transplantacji u chorych z mukowiscydozą w warunkach możliwie dla nich najbezpieczniejszych oraz stworzy im optymalne warunki w pełnym procesie leczenia. Ma to szczególne znaczenie w obliczu rosnącej liczby chorych i oczekujących na przeszczep. Warto dodać, iż pierwszy w Polsce przeszczep płuc u chorego na mukowiscydozę przeprowadzono właśnie w ŚCCHS. Było to w marcu 2011 roku. Dotychczas taki zabieg przeprowadzono w Zabrzu 10 razy.

W ramach inwestycji rozbudowano też oddział transplantacyjny, oddział kardiochirurgii, transplantacji serca i płuc oraz mechanicznego wspomagania krążenia, oddział intensywnej terapii, blok operacyjny, bank krwi i pracownię serologii transfuzjologicznej, pracownię tomografii komputerowej, pracownię inwazyjnej diagnostyki i leczenia chorób płuc oraz centralną sterylizatornię. Oddziały i pracownie zostały także kompleksowo doposażone w niezbędną aparaturę i sprzęt medyczny.

Zakończenie projektu i oddanie do użytku nowego centrum kliniczno - naukowego zbiegło się w czasie z obchodami 30 - tej rocznicy powstania ŚCCHS. Szacuje się, iż w tym czasie z usług opieki szpitalnej i ambulatoryjnej skorzystało ok. 1 mln osób.

W placówce przeprowadzono dotąd ponad 36 tys. operacji serca u dorosłych i dzieci, ponad 1000 przeszczepów serca i 100 przeszczepów płuc.

Dzięki realizacji projektu, ŚCCHS umocniło swoją pozycję w czołówce ośrodków kardiologicznych w Europie.

Giełda
Money.pl - Kliknij po więcej
GPW (2019-11-20 18:59)
WIG Informujemy, iż w związku ze zmianami zasad dystrybucji danych GPW wprowadzonymi 1 stycznia 2018 r. notowania dostępne są bezpośrednio na stronie money.pl
WIG20
mWIG40
sWIG80
Wspierane przez Money.pl
Kursy walut
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
NBP 2019-11-20
USD 3,8792 +0,02%
EUR 4,2917 -0,03%
CHF 3,9126 +0,03%
GBP 5,0081 -0,31%
Wspierane przez Money.pl

Baner zwm 2